Cierpisz na suchość oczu? Sprawdź jak sobie z tym radzić

Każdy kto długo pracuje przy komputerze, ogląda telewizję lub przebywa w klimatyzowanych pomieszczeniach, z pewnością często odczuwa uczucie suchości i podrażnienia oczu. Objawy te najczęściej wynikają z braku optymalnego nawilżenia gałki ocznej, lecz dzięki odpowiedniej pielęgnacji z łatwością można sobie z nimi poradzić.

Przyczyny suchości oka

Podstawową przyczyną suchości oczu jest zbyt niski poziom nawilżenia czyli inaczej za mała ilość łez lub ich nieprawidłowy skład. W zdrowym oku film łzowy otacza powierzchnię rogówki i tworzy barierę ochronną. Łzy oczyszczają oczy z zanieczyszczeń, wypłukują ciała obce i drobnoustroje. Wykazują również działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Poziom nawilżenia oka wpływa także na jakość widzianego obrazu. Gdy jest odpowiednio wysoki, obraz pojawiający się na siatkówce jest wyraźny i ostry. Jednak pod wpływem działania różnych czynników poziom tego nawilżenia może się obniżyć i pojawiają się odczucia dyskomfortu i suchości oczu.

W takich wypadkach najlepiej sięgnąć po środki, które przywrócą rogówce odpowiedni poziom wilgotności np. krople do oczu. Do najczęstszych przyczyn występowania objawów suchego oka zalicza się zbyt suche powietrze, kurz, wiatr, dym papierosowy, długie przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach, wielogodzinna praca przy komputerze, jazda samochodem oraz oglądanie telewizji. Suchość oczu może być również wywołana przyjmowaniem niektórych leków, chorobami, podeszłym wiekiem lub stosowaniem soczewek kontaktowych.

Osoby cierpiące na suchość oka często zauważają u siebie objawy takie jak: uczucie podrażnienia i zmęczenia oczu, przekrwienie spojówek, wrażliwość na mocne światło i problemy z mruganiem. W takiej sytuacji należy jak najszybciej przedsięwziąć odpowiednie kroki, aby uporać się z tym problemem. Przy braku odpowiedniego nawilżenia oczy staną się bardziej narażone na infekcje i uszkodzenia, które spowodują pogorszenie jakości wzroku.

Jak poradzić sobie z suchością oczu?

Z suchością oczu można próbować poradzić sobie naturalnymi sposobami, jeśli jednak okażą się one zawodne warto sięgnąć po krople do oczu. Odpowiednio dobrane krople skutecznie poradzą sobie z objawami suchości oczu i pozytywnie wpłyną na ogólny komfort widzenia. Wiele osób początkowo obawia się stosowania kropli do oczu. Takie wątpliwości nie są jednak uzasadnione, ponieważ krople do oczu są środkiem o wyjątkowo wysokich normach jakości i wytwarzane są w skomplikowanym procesie produkcji. Zanim zostaną dopuszczone do użytku przez pacjentów sprawdzane są pod kątem bezpieczeństwa i zanieczyszczenia. Przed wyborem kropli najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który według indywidualnych kryteriów dobierze odpowiedni produkt.Krople do oczu

Jakie krople dla suchych oczu?

Dla suchych oczu idealne będą nawilżające krople, które powstają z połączenia wody i polimerów. Polimery odpowiadają za zdolność do zatrzymywania wody w oku, dlatego ich obecność w składzie kropli jest niezwykle istotna. Warto także sięgnąć po krople zawierające kwas hialuronowy lub poliakrylowy. Pełnią one rolę naturalnych nawilżaczy i świetnie wpływają na kondycję oczu. Kwas hialuronowy jest jednych z elementów budowy oka w związku z czym jest całkowicie bezpieczny i nie powinien wywołać uczuleń  i podrażnień. Krople do oczu do oczu równie często mają w składzie hialuronian sodu, który odpowiada za powstanie na rogówce bariery ochronnej przypominającej naturalne łzy.

Występują też krople z dodatkiem witamin, które skutecznie przyśpieszą proces regeneracji suchych oczu. W ofercie producentów dostępne są standardowe krople do oczu i takie, które po zaaplikowaniu tworzą konsystencję żelową. W przypadku zmagania się z suchością oczu warto wybierać krople o zwiększonej lepkości. Dłużej utrzymają się na oku, a przez to nie trzeba będzie ich często stosować.

Jak stosować krople do oczu?

Aby poradzić sobie z problemem suchości oczu warto pamiętać o prawidłowym stosowaniu i przechowywaniu kropli. Przede wszystkim kropli należy używać zgodnie z zaleceniami lekarza lub dołączoną ulotką. Koniecznie należy przestrzegać ilości kropel, które można zapuścić do oczu. Dla odpowiedniego korzystania z kropli ważne jest, żeby pamiętać o przestrzeganiu terminu ważności. Po jego upływie mogą zmienić się ich właściwości, co może być szkodliwe dla oczu. Decydując się na zakup kropli do oczu można wybrać te w większym opakowaniu albo jednorazowego użytku.