Atopowe zapalenie skóry nazywane jest także wypryskiem atopowym. To jedna z najbardziej powszechnych chorób skóry, która atakuje zarówno ciało, jak i twarz. AZS sprawia, że skóra jest niezwykle sucha i skłonna do podrażnień. Choroba ma podłoże alergiczne, a zmiany mogą ulegać remisji. W fazie nieaktywnej objawy choroby można kontrolować, natomiast w fazie zaostrzenia konieczna jest bardzo intensywna pielęgnacja oraz stosowanie odpowiednich leków. Liczba osób cierpiących na AZS stale rośnie.

Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry?

Konkretnych przyczyn powstawania atopowego zapalenia skóry nadal nie ustalono. Bez wątpienia choroba ta jest powiązana z astmą i katarem siennym. Z badań wynika, że w przypadku, gdy jedno lub dwoje rodziców cierpi na którąś z tych dolegliwości to prawdopodobieństwo zachorowania dziecka na AZS jest bardzo wysokie. Jedną z przyczyn występowania atopowego zapalenie skóry jest również postęp cywilizacyjny. Okazuje się, że znacznie częściej chorują osoby, które mieszkają w miastach, gdzie zanieczyszczenia powietrza jest znacznie wyższe niż na wsi. Co więcej, z niektórych badań wynika, że wpływ na wystąpienie AZS ma także wiek matki – im jest ona starsza, tym zagrożenie chorobą jest wyższe.

Jakie czynniki wpływają na zaostrzenie atopowego zapalenia skóry u dorosłych?

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych można skutecznie załagodzić, a nawet doprowadzić do remisji objawów. Jednak istnieją czynniki, które znacząco pogarszają stan skóry, dlatego ważne jest ich unikanie. Do takich czynników zaliczana jest m.in. drażniąca odzież, zwłaszcza wełniana. Poza tym na zaostrzenie objawów mają wpływ niektóre pokarmy, napoje alkoholowe, pyłki, roztocza kurzu domowego, pot, dym papierosowy, a także detergenty do prania, czy formaldehyd. Duże znaczenie mają również czynniki emocjonalne, takie jak bezsenność czy stres.

Jak leczyć objawy AZS u dorosłych?

Objawy AZS u dorosłych to najczęściej pojawiające się miejscowo wykwity, a także obrzęk i wyjątkowo sucha, łuszcząca się skóra. Jednak największym problemem jest bardzo silny świąd, a także nawrotowe zakażenia bakteryjne. U dorosłych choroba zwykle atakuje twarz, stawy i skórę głowy, ale zmiany mogą się pojawić także na całym ciele. Niestety nie ma skutecznego leku na AZS, ponieważ choroba ta nie została jeszcze w pełni poznana. Z tego właśnie względu podstawowym sposobem na złagodzenie objawów jest przerwanie styczności z czynnikiem lub czynnikami alergizującymi i powodującymi alergie krzyżowe. Bardzo często w leczeniu objawów AZS wykorzystywane są preparaty kortykosteroidowe, które mają działanie immunosupresyjne, przeciwobrzękowe oraz przeciwysiękowe. Są one bardzo efektywne, ale mają wiele skutków ubocznych, wśród których najgroźniejsze to ścienienia naskórka, zanik skóry i tkanki podskórnej, odbarwienia i przebarwienia skóry, a także trądzik, czy rumień steroidowy. Z tego właśnie względu terapia kortykosteroidami jest stosowana krótkotrwale i tylko w przypadku silnych objawów. Dobre efekty można też uzyskać stosując emolienty, które pozwalają znacząco poprawić stan skóry i spowodować remisję AZS.