Czy istnieje idealny kosmetyk do pielęgnacji, mycia i demakijażu twarzy? Taki, który nie podrażnia, jest delikatny a jednocześnie skuteczny i nie powoduje efektu ściągnięcia? Takie właśnie cechy ma płyn micelarny do mycia twarzy, który zawiera nie tylko składniki myjące, ale także pielęgnujące i z łatwością usuwa nawet wodoodporny makijaż.

Co zawiera płyn micelarny?

Płyn micelarny jest roztworem wodnym, w którym znajdują się mikroskopijne drobinki nazywane micelami. Tworzą one związki chemiczne, które mają właściwości amfifilowe, co oznacza, że ich zewnętrzne cząsteczki przyciągają wodę i odpychają tłuszcze, a wewnętrzne odpychają wodę i wiążą się z tłuszczami. Micele działają więc jak magnesy, ponieważ przyciągają tłuszcz. Jednocześnie pochłaniają nadmiar sebum oraz cząsteczki wodoodpornych tuszy do rzęs, a w roztworze wodnym rozpuszczają wszelkie inne zanieczyszczenia. Bardzo ważne jest to, że płyn micelarny nie narusza warstwy hydrolipidowej naskórka. Płyny micelarne zawierają w swoim składzie wiele substancji aktywnych, mających różne właściwości:

  • kwas hialuronowy – nawilża i sprawia, że skóra jest gładka,
  • d-panthenol – działa łagodząco i kojąco, a przy tym wspiera procesy regeneracyjne,
  • ekstrakty roślinne, np. ze świetlika lub orchidei – dodają blasku i witalności.

To właśnie te dodatkowe składniki sprawiają, że płyn micelarny ma tak szerokie zastosowanie. Łączy ono w sobie efektywność mleczka do demakijażu, żelu lub pianki do mycia twarzy, toniku, a także delikatnego płynu do demakijażu oczu.

Płyn micelarny do twarzy

Kiedy przyda się emulsja micelarna i kto może ją stosować?

Płyn micelarny nazywany jest także emulsją micelarną. Można go stosować zarówno do porannego odświeżenia i przygotowania skóry do makijażu, jak i do dokładnego demakijażu czy oczyszczenia skóry z sebum i zanieczyszczeń pod koniec dnia. Niewątpliwą zaletą emulsji micelarnej jest to, że nie zawiera ona żadnych barwników i kompozycji zapachowych. Ponadto w takim płynie jest tylko minimalna ilość konserwantów, dlatego może być z powodzeniem stosowany do pielęgnacji nawet bardzo wrażliwe skóry. Płynu micelarnego mogą używać nawet osoby o skórze alergicznej i atopowej, a także trądzikowej.

Jak należy stosować płyn micelarny?

Prawidłowe stosowanie płynu micelarnego jest naprawdę proste. Wystarczy nanieść kilka kropel na wacik i delikatnie przemyć twarz. Nie trzeba mocno jej pocierać, ponieważ micele przyciągają zanieczyszczenia. Przy demakijażu oczu nasączony wacik należy przytrzymać przez kilka sekund na zamkniętej powiece. Dzięki temu szybko rozpuści on nawet wodoodporny tusz i delikatnie go usunie. Demakijaż oczu trzeba wykonywać do momentu, gdy przyłożony wacik będzie już zupełnie czysty.

Jaki płyn micelarny wybrać?

Płyn micelarny warto dobrać do rodzaju cery, ponieważ każdy kosmetyk ma nieco inne składniki dodatkowe. Micele uwalniają te substancje, co pozwala im wniknąć w skórę. W sprzedaży dostępne są płyny do cery tłustej, wrażliwej, mieszanej, suchej, topowej, alergicznej oraz naczynkowej, więc z łatwością można znaleźć coś dla siebie.