Pełne, jędrne usta, to ideał. Jednak rzeczywistość często wygląda zupełnie inaczej. Usta są spierzchnięte, popękane i blade. W jaki sposób można zaradzić tym problemom? Wystarczy wybrać dobry balsam do ust, który je odżywi i poprawi koloryt. Balsam do ust można też przygotować samodzielnie w domu ze składników, które znajdują się w każdej spiżarni.

Czym jest balsam do ust?

Balsam do ust to produkt, którego zadaniem jest przede wszystkim odżywienie i nawilżenie delikatnej skóry warg. Balsam może mieć formę kremu zamkniętego w słoiczku, sztyftu (szminki) lub błyszczyku. Jednak balsam różni się znacznie od kosmetyków kolorowych. Jego podstawowym zadaniem jest pielęgnacja skóry. W sklepach można znaleźć także balsamy koloryzujące, jednak jest to ich dodatkowa funkcja.

balsam-do-ust-tolpa

Balsam do ust (źródło: http://tolpa.pl/twarz,k2,f,t490

Balsamy do ust chronią także usta przed przesuszeniem i niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych, takich jak mróz, wiatr czy nadmierna ekspozycja na słońce.

Jak wybrać balsam do ust?

Kupując balsam do ust, należy zwrócić uwagę na jego składniki. Dobry balsam nawilżający będzie zawierał w sobie przede wszystkim: wosk pszczeli, masło shea, olej migdałowy, olej z orzechów makadamia i olej kokosowy. Warto zwrócić również na takie składniki jak proteiny jedwabiu, które wygładzają usta i sprawiają, że są one miękkie w dotyku. Korzystnie na skórę ust wpływają również: olejek różany, oliwa z oliwek oraz olejek jojoba. Balsam oparty na naturalnych składnikach będzie miał delikatny zapach i smak, dlatego nie należy wybierać tych produktów, które zawierają w sobie sztuczne barwniki czy dodatki smakowe i aromatyczne, gdyż mogą one niekorzystnie wpływać na stan skóry.

Jakich składników nie powinien zawierać balsam do ust?

Przed wyborem balsamu do ust warto przeczytać jego etykietę, gdyż często producenci umieszczają w składzie produktu składniki, których w ogóle nie powinien on zawierać. W balsamach do ust nie powinny znajdować się takie składniki jak:

mentol – częste stosowanie kosmetyków z mentolem może wysuszać i podrażniać usta;

– kamfora – początkowo daje wrażenie łagodzenia podrażnień, jednak przy częstym stosowaniu może powodować podrażnienia i przesuszenie;

fenol – podobnie jak powyższe składniki może powodować podrażnienia przy dłuższym stosowaniu;

kwas hialuronowy – jest to składnik wielu nowoczesnych kosmetyków, jednak nie poleca się jego stosowania w balsamach do ust, gdyż paradoksalnie może doprowadzić do przesuszenia skóry warg, dzieje się tak dlatego, że kwas hialuronowy wiąże wodę, a kiedy przebywamy w klimatyzowanych, przegrzewanych pomieszczeniach lub latem może sprawić, że będzie pobierał wilgoć ze skóry, czyli wysuszał ją;

wazelina – chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, jednak nie nawilża jej dobrze i może tworzyć na powierzchni ust gruby, tłusty film, który nie każdemu może odpowiadać.

Jak zrobić samodzielnie balsam do ust?

Odżywczy balsam do ust można przygotować samodzielnie. Wystarczy olej kokosowy połączyć z odrobiną cynamonu i wanilią. Balsam można też przygotować na bazie wosku pszczelego z dodatkiem wanilii i olejku migdałowego.