Narodziny dziecka to dla rodziców wielka rewolucja, która stawia przed nimi wiele wyzwań. Wszyscy chcemy dla swoich pociech wszystkiego, co najlepsze. Naturalnym więc jest, że malucha chcemy karmić produktami, które będą sprzyjać jego zdrowiu. Żywienie dzieci często wywołuje dyskusje, gdyż niektórzy mają swoje zdanie na temat rozszerzanie diety niemowlaka. Warto jednak słuchać specjalistów? Na co zwrócić uwagę?

Żywienie dzieci w wieku niemowlęcym. Jak powinno przebiegać rozszerzanie diety niemowlaka?

Niemowlęta powinny być karmione mlekiem mamy, które jest jedynym pokarmem do ukończenia 6. miesiąca życia. Wraz z rozwojem i coraz większą aktywnością ruchową, maluch potrzebuje więcej energii, a kaloryczność mleka stopniowo przestaje wystarczać. W tym wieku trzeba powoli, ale sukcesywnie poszerzać jadłospis. Oczywiście najważniejsza jest obserwacja malucha i dostosowanie tempa rozszerzania diety niemowlaka (https://www.aptekagemini.pl/poradnik/dziecko/rozszerzenie-diety-dziecka-w-produkty-zbozowe-jak-zrobic-to-madrze/) do tego, jak reaguje na różne pokarmy. Jeśli są z tym problemy, warto poprosić o pomoc pediatrę, który doradzi, co i jak wprowadzać. Trzeba pamiętać, że należy uzupełniać zapas żelaza, którego brak może powodować anemię. W związku z tym podaje zawierające je warzywa i mięso, a później także kaszki, które są wzbogacone o ten składnik. Wprowadzanie stałych pokarmów ma również znaczenie dla rozwoju dziecka. Maluch w trakcie jedzenia uczy się żucia i rozdrabniania pokarmu, co stymuluje pracę jamy ustnej. Dodatkowym stymulatorem jest zmieniająca się forma pokarmów od papek, przez grudki, aż do normalnego jedzenia wymagającego żucia i gryzienia.

Czytaj również  Jak wybrać najlepsze mięso na stek?

 

Dlaczego odpowiednie rozszerzenie diety niemowlaka jest ważne w żywieniu dzieci?

Dzieci dość szybko i chętnie usiłują jeść własnoręcznie, jeżeli dać im taką możliwość. Dzięki nowym smakom poznają świat, który je otacza, a przecież ciekawość to stymulant rozwoju. Czy można wcześniej wprowadzać nowe pokarmy? Wbrew temu, co czasami przekazują babcie, nie jest to wskazane, gdyż układ trawienny może nie być jeszcze gotowy na nowe produkty, gdyż nie wydziela niektórych enzymów, co oznacza, że gdy dziecko zje coś, czego nie będzie w stanie strawić, pojawi się ból brzucha, co powoduje dyskomfort u malucha. Ponadto zbyt wczesne rozszerzanie diety niemowlaka może przyczynić się do wystąpienia alergii pokarmowej, a nawet choroby. Dziecko, któremu chcemy podawać inne pokarmy musi dobrze kontrolować ruchy głowy i szyi, by nie doszło do zakrztuszenia. Jak sprawdzić, czy dziecko chce coś zjeść? Jeśli maluch nie chce otworzyć buzi, poczekajmy na jego gotowość. Większość dzieci daje wyraźne sygnały, że już jest gotowa i chętnie spróbuje czegoś nowego – wyciąga rączki na widok jedzenia i chce coś wziąć z naszego talerza.

Co podawać w czasie rozszerzania diety niemowlaka?

Dziecko karmione piersią może w wyjątkowych sytuacjach nieco wcześniej dostać papkę jarzynową lub przetarte jabłko, ale nie jest to wskazane. Niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym jest gotowe na wprowadzanie nowych pokarmów wcześniej – po ukończeniu 5. miesiąca życia dziecka można podać kilka łyżeczek tartego jabłka, soku lub papki z marchwi z dodatkiem mleka modyfikowanego. Potem przygotowuje się zupkę warzywną z odrobiną masła, do której stopniowo dodaje się pietruszkę, kalafior, brokuły, dynię, cukinię, kabaczek. Po 6. miesiącu życia do zupy dodaje się osobno gotowane mięso (2 łyżeczki). W kolejnym miesiącu podaje się kaszki oraz żółtko.
Dbajmy o odpowiednie rozszerzanie diety niemowlaka, by dziecko było zdrowe. Pamiętajmy, że wypracowane w dzieciństwie dobre nawyki żywieniowe zaprocentują w dorosłym życiu.