Nadejście wiosny z oczywistych względów wiele osób cieszy. W końcu wkoło robi się zielono i kwitnąco. Jednak nie dla wszystkich wiosna budzi tylko przyjemne skojarzenia. Wiele osób w tym czasie zmaga się z uporczywą alergią. Co można w tej sytuacji zrobić? Czy jedynym rozwiązaniem są leki np. Fenistil krople?

Kalendarz pyleń roślin

Alergicy wcale nie muszą od razu sięgać po Fenistil krople. Jeśli mają taką możliwość, mogą w okresie wiosennym unikać wychodzenia z domu. Szczególnie niebezpieczne jest dla nich spacerowanie po łąkach i parkach. Jednak nawet pozostając w mieszkaniu, należy zachować ostrożność. Trzeba np. zamykać drzwi i okna. Poza tym w okresie pylenia powinno się unikać wysiłku fizycznego na zewnątrz.

Pogoda bywa zdradliwa

Nie wszyscy wiedzą o tym, że w początkowej fazie deszczu, pyłki obecne w powietrzu spłukiwane są na ziemię. Dlatego dla alergików spacer po ulewnym deszczu to doskonały pomysł na dotlenienie organizmu. Z kolei najgorsze dla nich są dni suche i słoneczne. Wówczas pyłki są agresywne, a słońce dodatkowo zaostrza objawy alergii. Spacery lepiej zostawić na wieczór lub popołudnie.

Czytaj również  Kiedy przyjmować probiotyki?

Ochrona wrażliwych części ciała

Same leki np. Fenistil krople to za mało, aby w okresie letnim alergicy mogli poczuć się swobodnie. Przed wyjściem z domu warto w tym czasie pamiętać o nasmarowaniu okolic nosa wazeliną lub kremem. Tłuszcz w nich zawarty wychwyci bowiem część pyłków, które nie trafią do dróg oddechowych. Warto też zainwestować w okulary przeciwsłoneczne i pomyśleć o zakupie kapelusza bądź chusty. Okazuje się bowiem, że na włosach osadza się duża ilość alergenów.
Dodatkowo po spacerze zaleca się alergikom wzięcie prysznica i umycie włosów w celu zmycia wszelkiego rodzaju pyłków. Należy jednak unikać niektórych kosmetyków, zwłaszcza tych o intensywnym zapachu.

Mieszkanie dla alergika

W oknach swojego domu czy mieszkania warto zawiesić zasłony i firanki, które są w stanie zatrzymać szkodliwe pyłki. Powietrze natomiast należy nawilżać, wietrząc po deszczu oraz po godzinie 22. Wówczas pyłki opadają i nie są groźne. Dobrym rozwiązaniem jest założenie specjalnych filtrów antypyłowych, ale nie każdy może sobie na to pozwolić. Ponadto zalecana jest częsta wymiana pościeli i generalne porządki.

Odpowiednie leki to podstawa

Obecnie leków na alergię jest sporo. Niektóre z nich np. Fenistil krople są w stanie skutecznie złagodzić uporczywe objawy alergii, a przy tym nie powodują one senności. Nie bez znaczenia jest dyskretna forma ich podawania. Fenistil krople, jak sama nazwa wskazuje mają formę kropli.
Dodatkowo nos dobrze jest opłukać regularnie przy pomocy specjalnych preparatów. Dzięki roztworowi soli fizjologicznej można na przykład oczyścić śluzówkę nosa z pyłków różnego rodzaju. Takie płukanie powinno się wykonywać kilka razy dziennie, w tym zawsze po powrocie z zewnątrz do domu bądź mieszkania. Warto także pamiętać o nawilżaniu śluzówki oczu.

Czytaj również  Sok zamiast napoju gazowanego – dbaj o siebie