Wręczanie prezentów to miły zwyczaj. Chcemy kupić coś, co ucieszy obdarowanego, a jednocześnie będzie przydatne i nie wyląduje w graciarni. Dobrym podarkiem są szczoteczki elektryczne. Nie każdego stać na takie urządzenie, a przecież wszyscy musimy myć zęby. Tego typu szczoteczki doskonale usuwają bakterie i osad nazębny. Jaką szczoteczkę kupić na prezent?

Zalety szczoteczek elektrycznych

Wiele osób nadal używa tradycyjnych szczoteczek manualnych, ale może warto przekonać się do zmiany? Szczoteczki elektryczne usuwają bowiem płytkę nazębną dokładniej niż szczoteczki tradycyjne, których włosie nie dosięga do przestrzeni między zębowych. Szczoteczkami manualnymi trudniej umyć dokładnie siódemki i ósemki, które położone są w tylnej części szczęki. Główka szczoteczki jest zbyt duża i po prostu się nie mieści, ale świetnie radzi sobie z tym mniejsza główka szczoteczki elektrycznej, która sama wykonuje pracę, więc nie musimy manewrować ręką w niewielkiej przestrzeni. Ponadto, szczoteczki elektryczne pracują o wiele szybciej niż ludzka ręka, więc w tym samym czasie dokładniej umyjemy zęby. Możemy kupić urządzenie wielofunkcyjne, w którym wymienia się końcówki, by zapewnić jamie ustnej kompleksową pielęgnację.

Rodzaje szczoteczek elektrycznych

Szczoteczki elektryczne dzielimy przede wszystkim ze względu na technologię czyszczenia oraz rodzaj wykonywanych ruchów czyszczących. Występują następujące rodzaje szczoteczek: obrotowe (rotacyjne), obrotowo-pulsacyjne (rotacyjno-pulsacyjne), soniczne i ultradźwiękowe. W szczoteczkach obrotowych główka jest okrągła i obraca się raz w lewo, raz w prawo. W niektórych modelach dochodzi jeszcze ruch pulsacyjny (dociskający włosie do zębów). W sonicznych szczoteczkach elektrycznych główka nie jest okrągła i przypomina kształtem tę ze szczoteczek manualnych, czyli jest podłużna. Szczoteczkę soniczną przykładamy do zębów tak jak manualną, a główka końcówki wykonuje ruch wymiatający. Jest to metoda mycia zębów szczególnie polecana przez stomatologów Szczoteczka porusza się około 31000–42000 razy na minutę, więc perfekcyjnie czyści zęby. W szczoteczkach ultradźwiękowych fale ultradźwiękowe rozrywają łańcuchy bakterii, dzięki czemu szczoteczka lepiej doczyszcza kieszonki przydziąsłowe.

Czytaj również  Jak poradzić sobie z przewlekłym zapaleniem zatok?

Wybieramy szczoteczki elektryczne na prezent

Wybór prezentu w dużym stopniu zależy od tego, jaki mamy budżet. Bardziej zaawansowane technologicznie modele są droższe. Kupmy więc podstawowy model popularnej firmy. Osoba obdarowana bez problemy dokupi wymienne końcówki. Jeżeli chcemy kupić prezent dla kogoś, kto ma bardzo wrażliwe dziąsła, wybierzmy szczoteczki z delikatnym trybem pracy. Duży budżet to świetna okazja, by wybrać jedną z sonicznych szczoteczek elektrycznych, które czyszczą bardzo dokładnie.
Praktyczny prezent z pewnością ucieszy osobę, która twardo stąpa po ziemi. Wybierzmy jeden z modeli szczoteczek elektrycznych, które szturmem zdobywają nasz rynek.