Nasze oczy codziennie narażone są na wiele czynników zewnętrznych, które pogarszają jakość i komfort widzenia. Zła dieta, przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu i długie godziny spędzone przed komputerem mogą przyczynić się do rozwinięcia już istniejących wad wzroku lub rozwoju nowych. Czy istnieją jakieś sposoby, które mogą zniwelować szkodliwość czynników zewnętrznych?

Czy komputer szkodzi oczom?

Najpoważniejszym zagrożeniem dla naszych oczu jest długotrwała praca przed ekranem monitora. Mimo tego, że współczesne komputery nie emitują już tak dużej ilości promieniowania jak dawniej, to jednak włączony komputer wydziela ciepło, które może przesuszać spojówkę, co w konsekwencji prowadzi do zaczerwienienia i uczucia dyskomfortu. Komputer wymusza również większe skupienie wzroku. Jest to szczególnie kłopotliwe przy pracach analitycznych, gdzie oczy z wytężeniem szukają błędów w kolumnach lub wersach. Nowoczesne technologie mają za zadanie ochraniać oczy, ale często to nie wystarcza.

Zła dieta

Oczy, jak każdy inny narząd w ludzkim ciele, musi otrzymywać właściwą porcję witamin i minerałów z pożywienia. Dieta, która jest uboga w witaminy C i E – naturalne antyoksydanty, może spowodować, że oczy nie będą gotowe, by poradzić sobie z przemęczeniem. Dla oczu najważniejsza jest jednak witamina A, która wspomaga ostrość widzenia i ochrania przed pojawieniem się problemów z plamką żółtą. W przypadku niewłaściwej diety, należy ją wzbogacić poprzez opracowanie zbilansowanej diety lub wprowadzenie odpowiednich suplementów na zdrowe i piękne oczy.

Czytaj również  Jak zwalczyć pierwsze objawy grypy?

Przemęczanie wzroku

Oczy są narządem wrażliwym, dlatego tez należy dbać o nie dbać. Należy im dać czas na regenerację i wypoczynek. Dużo snu i odpowiednie nawilżenie oczu to podstawa. Oprócz wypoczynku dobrze jest pamiętać, by nie przemęczać wzroku. Do sytuacji, które mogą przyczynić się do pogorszenia wzroku zalicza się również niewłaściwe przygotowane stanowisko do pracy lub czytania. Tu należy wziąć przede wszystkim nieodpowiedni dobór światła – zbyt słabe światło zmusza do wytężenia wzroku, a zbyt jasne może oślepiać. Zarówno w pracy przy biurku, jak i w czasie relaksu na kanapie trzeba dobrać odpowiedni kąt padania światła na stronę, odległość źródła światła od strony i wiele innych czynników, które mają wpływ na jakość widzenia.

Profilaktyka

Wzroku używamy cały czas, więc trudno nam od razu zaobserwować, że wzrok się pogarsza. Właśnie z tego powodu tak ważne są regularne, czasami profilaktyczne badania wzroku. Okulista sprawdzi, czy gałkach ocznych nie rozwija się żadne niepokojące schorzenie, albo czy nie zmniejsza się ostrość widzenia. W razie problemów ze wzrokiem wypisze receptę na okulary lub soczewki kontaktowe. Zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe pozwalają chronić oko przed wpływem negatywnych czynników zewnętrznych oraz pomagają w korekcie wzroku. O soczewki kontaktowe dbać trzeba z wielką starannością, by nie spowodować powikłań w postaci infekcji.

Czytaj również  Zmiana nawyków żywieniowych kluczem do sukcesu w odchudzaniu