Przejedzenie, zatrucie pokarmowe lub spożywanie zbyt tłustych posiłków to najczęstsze przyczyny bólu żołądka. Dopada nas on zwykle po rodzinnej biesiadzie lub suto zakrapianej imprezie, ale także po ciężkostrawnym posiłku w restauracji. W jaki sposób możemy domowymi metodami wyleczyć układ pokarmowy?

Z babcinej apteczki

Jednym z najpopularniejszych sposobów na refluks i stan zapalny żołądka jest picie naparu z siemienia lnianego. Nasiona tej rośliny działają osłonowo na układ pokarmowy, ponieważ pod wpływem wody zaczynają pęcznieć i pokrywać się śluzem, który łagodzi ból żołądka. Picie naparu z siemienia lnianego to także sprawdzona metoda zwalczania zaparć, warto więc wygospodarować dla tych nasion stałe miejsce w domowej apteczce. Jeżeli jednak często doskwiera nam ból żołądka, zaopatrzmy się również w zestaw herbatek ziołowych, których popijanie pomoże nam szybko wrócić do formy nawet po ciężkostrawnym, świątecznym obiedzie. Czego nie może zabraknąć w naszej apteczce? Z pewnością herbaty miętowej, którą możemy zastąpić świeżymi liśćmi mięty. Nadają się one do parzenia, lecz warto je również dodawać do wielu tradycyjnych potraw dla wzbogacenia ich smaku. Na dolegliwości ze strony układu pokarmowego np biegunka pomaga także picie naparu z rumianku, który ma działanie rozkurczające, przeciwzapalne i uspokajające. Jeśli natomiast często skarżymy się na zgagę, zgromadźmy duże zapasy herbaty lipowej, którą możemy kupić w aptece lub przygotować z samodzielnie zebranych kwiatów.

Czytaj również  Jak przetrwać sesję i zwiększyć efektywność nauki?

Natura kontra ból

Aby uniknąć przykrych objawów przejedzenia, już podczas przyrządzania potraw doprawmy je obficie majerankiem lub kminkiem, które – podobnie jak rumianek – mają działanie rozkurczowe. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak: zgaga, niestrawność, wymioty czy biegunki pomoże nam natomiast zwalczyć nalewka z orzecha włoskiego, którą warto profilaktycznie poczęstować gości po obfitym obiedzie lub suto zakrapianej imprezie. Naturalnym sposobem na ból żołądka jest także wypicie szklanki mikstury złożonej z ciepłej wody i dwóch łyżeczek sody oczyszczonej. W przypadku objawów rozstroju żołądka zamieńmy natomiast sodę na zwykłą sól kuchenną.

Pamiętajmy o tym, że naturalne metody leczenia dolegliwości żołądkowych nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, jeśli nie zastosujemy diety bazującej na napojach oraz lekkostrawnych daniach tj. sucharki, biszkopty czy ryż. Picie herbatek ziołowych i naparu z siemienia lnianego w połączeniu ze zmianą jadłospisu na łagodny dla układu pokarmowego sprawi, że odczujemy ulgę bez konieczności sięgania po silne lekarstwa przeciwbólowe.