Natłok obowiązków, ciągła gonitwa za pieniądzem, brak czasu dla rodziny to tylko kilka przykrych doświadczeń ludzi dwudziestego pierwszego wieku. Pojawiający się stale w ich życiu stres, uczucie niepewności i brak akceptacji może wywołać poważne choroby psychiczne. Jakie są przyczyny wahania nastrojów i jak je zwalczać?

Ćwiczenia poprawiające samopoczucie

Bardzo często powodem wahania nastrojów jest niskie poczucie własnej wartości, spowodowane brakiem akceptacji ze strony środowiska, w jakim dana osoba się otacza. Tacy ludzie stale tracą chęć do działania, zamiast cieszyć się sukcesami, w ogóle ich nie zauważają i narzekają na swój los. Naprzemiennie doświadczają oni skrajnych uczuć. Na szczęście istnieje mnóstwo sposobów, aby samodzielnie poradzić sobie z trudnościami. Powstało wiele książek zawierających zestawy ćwiczeń umysłu, które poprawiają nastrój i nastawienie do życia. Pomagają też odzyskać zatraconą pewność siebie. Również w Internecie znajdzie się mnóstwo takich poradników.

Ludzki umysł to „mapa doświadczeń”, zarówno przykrych, jak i radosnych. Gimnastyka mózgu sprawi, że mechanizmy obronne, jakie pojawiają się w sytuacjach stresowych, przygnębiających, zamienią się w bodźce napędzające, które wywołają uczucia radości, wyzwania i wyzwolą energię.

Czytaj również  Zagrożenia związane z upałami – jak sobie radzić

Terapia u psychoterapeuty

Powodem występowania huśtawki nastrojów może być nie tylko stres, brak akceptacji czy nadmiar obowiązków. Często spowodowane jest to dużo poważniejszymi dolegliwościami, wymagającymi wizyty u psychiatry. Osoby, które nie potrafią zapanować nad swoimi uczuciami, mogą cierpieć na depresję czy ADHD. Depresja jest obecnie powszechnym problemem, nieleczona może doprowadzić do poważnych chorób psychicznych, bądź samobójstwa. Istnieją dwa rodzaje zachowań depresyjnych: depresja nerwicowa i maniakalna.

Depresja nerwicowa– objawia się zaburzeniami nastrojów, problemem w podejmowaniu decyzji, brakiem zadowolenia i sił do działania. Jest powszechna, można próbować samodzielnie przezwyciężyć słabości.

Depresja maniakalna– towarzyszą jej zaburzenia osobowości, zachowania agresywne, autoagresja, lęk, trudności w nawiązywaniu kontaktów, wrogość do ludzi. Ten typ depresji musi być leczony u specjalisty, który podda pacjenta terapii.

ADHD– choroba ta objawia się nadmierną pobudliwością, gwałtownością, nagłymi zmianami nastrojów i zachowań, nieumiejętnością radzenia sobie z emocjami.

Próba samodzielnego poradzenia sobie z trudnościami

Na częste zmiany nastrojów narażone są głównie kobiety, ponieważ spowodowane jest to zmianami hormonalnymi. W okresie dojrzewania występuje ogólne rozdrażnienie, bunt. Kobiety w ciąży stale poddane są działaniu hormonów, które „buzują” wtedy w ciele. Towarzyszą im uczucia radości i smutku, gniewu i miłości, zmęczenia i pobudzenia. W okresie menopauzy znacznie spada poziom estrogenu, który warunkuje zachowanie prawidłowych nastrojów, dlatego przekwitanie to trudny etap w życiu kobiety. Przed miesiączkami może wystąpić uciążliwy zespół napięcia. Wahania nastrojów są wszechobecne w życiu kobiet, dlatego muszą one starać się radzić sobie z emocjami i próbować je ujarzmić.

Czytaj również  Historia wyciskarek do soku

Deprim – wyciąg z ziela dziurawca

Na zapobieganie wszelkim wahaniom nastrojów można sięgnąć po specyfiki z apteki bądź naturalne produkty, które ukoją nerwy i przywrócą wewnętrzny spokój. Deprim to wyciąg z ziela dziurawca, pomaga w leczeniu depresji i stanach zaburzenia nastrojów. Ponadto łagodzi objawy złego samopoczucia. Polecany przy zmianach pogody, apatii, rozdrażnieniu, menopauzie i stanach depresyjnych.