Zapalenie zatok jest dolegliwością często lekceważoną, ponieważ ma podobne objawy co przeziębienie oraz inne infekcje wirusowe. Niestety niewłaściwie leczone lub w ogóle nieleczone ostre zapalenie zatok może przejść w stan przewlekły. Charakterystyczne dla tego stanu są remisje i zaostrzenia, trwające niekiedy nawet 10 dni. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym schorzeniem?

Jakie są przyczyny przewlekłego zapalenia zatok?

Jedną z najczęstszych przyczyn przewlekłego zapalenia zatok są często nawracające infekcje wirusowe, wywoływane zwłaszcza przez wirusy grypy i paragrypy oraz rynowirusy. Każda z tych infekcji powoduje obrzęk błony śluzowej zatok przynosowych i nosa oraz stan zapalny. W wyniku stopniowego zmniejszania się drożności zatok powstaje w nich podciśnienie, które sprzyja wnikaniu wirusów i bakterii.

Wydzielina, która wówczas zbiera się w zatokach, nie jest wydalana, przez co stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. Wysoka temperatura oraz wilgotność powietrza w jamach zatok sprzyjają namnażaniu się drobnoustrojów. W wyniku tego rozwija się zapalenia, pojawia się gorączką oraz uszkodzenia nabłonka śluzówki zatok. Często powtarzające się infekcje sprawiają, że zmiany w błonie śluzowej nie mają, kiedy się zagoić, czego efektem są nadkażenia bakteryjne. Ich sprawcami najczęściej są gronkowce i paciorkowce.

Czytaj również  Jaka szczoteczka na prezent?

Przewlekłemu zapaleniu zatok sprzyjają nie tylko częste infekcje wirusowe, ale również inne czynniki, do których zalicza się m.in. alergiczne nieżyty nosa, wady anatomiczne jamy nosowej czy polipy nosa.

Usuwanie polipów

Usuwanie polipów (źródło: https://zaufanekliniki.pl/)

Jakie są objawy przewlekłego zapalenia zatok?

Objawy przewlekłego zapalenia zatok są mało charakterystyczne, dlatego można je zlekceważyć. Jednak z czasem stają się niezwykle uporczywe, zwłaszcza że systematycznie zaostrzają się. Do objawów przewlekłego zapalenia zatok zalicza się przede wszystkim:

– problemy ze słuchem i uczucie zatkania ucha,

– ropny lub wodnisto-śluzowy wyciek z nosa,

– niedrożny nos, a niekiedy dodatkowo zaburzenia węchu,

– uczucie drapania w gardle i kaszel, będące wynikiem ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła.

Zapalenie zatok czołowych wywołuje niezwykle silny ból głowy zlokalizowany w okolicy czołowej. Nasila się on przy pochylaniu głowy, a największe natężenie ma rano W przypadku zapalenia zatok szczękowych może pojawić się ból górnej szczęki. Zapalenie zatok klinowych objawia się ciągłym zmęczeniem, obrzękiem powiek oraz stanami podgorączkowymi.

Jak leczyć przewlekłe zapalenie zatok?

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok zależy przede wszystkim od przyczyn, które wywołują schorzenie. Przede wszystkim konieczna jest konsultacja laryngologiczna i wykonanie endoskopii jamy nosowej. W większości przypadków do poprawy stany zdrowia wystarczy przeprowadzenie zabiegu korekty przegrody nosowej. Lekarz może też zalecić usuwanie polipów, ponieważ bardzo często są one przyczyną zmniejszenia drożności zatok.

Czytaj również  Sposoby na stresujący dzień w pracy

Chory powinien wykonywać irygacje zatok za pomocą specjalnych preparatów dostępnych w aptekach. W przypadku, gdy śluzówka jest mocno spuchnięta, przed przeprowadzeniem badań i zabiegów mikrochirugicznych stosuje się donosowe leczenie glikokortykosteroidami. W stanach ostrych niezbędne jest zastosowanie długotrwałej antybiotykoterapii.