Soczewki kontaktowe dla alergików charakteryzują się bardziej rygorystycznymi parametrami niż szkła tradycyjne – nie mogą podrażniać wrażliwej rogówki, ani powodować uczucia dyskomfortu. Sprawdźmy zatem, czym należy kierować się podczas wyboru soczewek dla osób cierpiących na alergie.

Alergie obejmujące narząd wzroku z reguły powodują podrażnienie i przekrwienie spojówek, pojawienie się ropnej wydzieliny oraz intensywne łzawienie oczu. Dolegliwości te wywołane są przez konkretny czynnik alergenny, który nie zawsze jest łatwy do zidentyfikowania. Czasami jest to kosmetyk posiadający w składzie drażniącą substancję, a innym razem czynniki środowiskowe (przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach lub pyłki roślinne). Osoby o szczególnie wrażliwych oczach nie muszą jednak rezygnować ze stosowania „kontaktów” – specjalnie dla nich stworzono nowoczesne soczewki dla alergików.

Soczewki kontaktowe dla alergików – zwróć uwagę na tleno-przepuszczalność

Wybierając szkła kontaktowe przeznaczone dla potrzeb bardzo wrażliwych oczu, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Miękkie soczewki dla alergików wykonane są z tworzywa silikonowo-hydrożelowego, niezwykle cienkiego materiału, który jest niemal niewyczuwalny na oku, nie powoduje uczucia dyskomfortu ani zaczerwienienia wrażliwej błony śluzowej. To także materiał o wysokim współczynniku przepuszczania tlenu (Dk/t) i cienkiej powłoce. Cechy te powodują, że do rogówki znajdującej się pod soczewką w dalszym ciągu docierają spore ilości tlenu.

Czytaj również  Zwiększ odporność organizmu z acerolą

Omawiając zagadnienia związane z dopasowaniem soczewek kontaktowych do potrzeb alergików, należy wziąć po uwagę fakt, że rogówka nie posiada naczyń krwionośnych, które mogłyby dostarczać jej tlen, kiedy na jej zewnętrznej powłoce znajduje się szkło kontaktowe. Dlatego tak ważny jest współczynnik Dk/t. Niedotlenienie rogówki prowadzi do wrastania w nią naczyń krwionośnych, co specjaliści określają mianem neowaskularyzacji – schorzenie to jest nieuleczalne. Dlatego tak ważne jest wybieranie szkieł kontaktowych o optymalnym wskaźniku Dk/t. Z reguły soczewki dla alergików cechujące się wyższym stopniem tleno-przepuszczalności są cieńsze niż standardowe, bywają również mocniej nawodnione.

Jaki poziom nawodnienia powinny mieć soczewki dla alergików?

Odpowiedni poziom nawilżenia szkieł kontaktowych do kolejny aspekt, który muszą brać pod uwagę osoby chcące stosować soczewki kontaktowe dla alergików. W przypadku szczególnie wrażliwych oczu, mających problem z wytwarzaniem łez, uwodnienie powinno sięgać powyżej 60%. Standardowe szkła, cechujące się nawilżeniem na poziomie do 40%, mogą nie wystarczyć i powodować uczucie pieczenia, piasku pod powieką, a nawet przekrwienie spojówek. Trzeba również dodać, że soczewki dla alergików posiadające niski stopień uwodnienia z reguły cechują się wysokim poziomem przepuszczalności tlenu.

Sprawdź soczewki jednodniowe

Osoby posiadające bardzo wrażliwe oczy nie muszą stosować szkieł długoterminowych – żeby wykluczyć ryzyko pojawienia się podrażnień, okuliści rekomendują im jednorazowe soczewki kontaktowe dla alergików. Używanie tych produktów nie wiąże się z koniecznością wykonywania codziennych zabiegów dezynfekujących, oko nie ma kontaktu z drażniącymi substancjami konserwującymi, zawartymi w niektórych płynach do soczewek, a w związku z tym znacząco niweluje się ryzyko wystąpienia alergii.

Czytaj również  Objawy atopowego zapalenia skóry u dorosłych