Zimą sprytnie ukrywamy się pod swetrami czy bluzami. Obfita materia skrywa za duże brzuchy czy nieco zbyt szerokie uda. Zanim lato odkryje wszystkie nasze słabości, zabierzmy się do pracy. W odchudzaniu nie ma dróg na skróty – trzeba zmienić nawyki żywieniowe i więcej się ruszać. Podstawę naszej diety powinna stanowić zdrowa żywność. Tylko jak zacząć i co trzeba jeść?

Prosto do celu! Zanim kupimy zdrową żywność

Zanim zabierzmy się za odchudzanie, musimy spojrzeć w lustro. Zastanówmy się, czy naprawdę chcemy się odchudzać, ale jeśli jesteśmy tego pewni, to poszukajmy w sobie motywacji. Znajdźmy coś, co będzie nas zachęcało do wysiłku nawet wtedy, gdy na efekty odchudzania trzeba będzie poczekać. Podzielmy proces przemian na mniejsze etapy, by cieszyły nas nawet małe sukcesy.

Odpowiednia dieta początkiem sukcesu. Czym jest zdrowa żywność?

Zaczynając pracę nad swoim ciałem musimy przyjrzeć się swojej diecie. Zapomnijmy więc o restrykcyjnych dietach i dokonajmy rozsądnych zmian w odżywianiu. Dobierajmy właściwe składniki odżywcze w odpowiednich ilościach, wprowadźmy do diety więcej pełnego ziarna, ryb, owoców morza, świeżych warzyw oraz owoców. Przede wszystkim, wprowadźmy do menu zdrową żywność. Często tyjemy, gdyż jemy produkty, które mają dużo kalorii, a mało wartości odżywczych. Wielu producentów dodaje do nich polepszacze smaku, czyli dodatki chemiczne. Kupując duże ilości przetworzonej żywności wyrządzamy sobie krzywdę. Zdrowa żywność to produkty, których smak nie jest poprawiany. Specjaliści mówią, by jeść to, co wyrosło z ziemi (warzywa i owoce), a także mięso, które pochodzi od zwierząt hodowanych w humanitarnych warunkach i przez drobnych gospodarzy, którzy zwierzęta karmią w sposób naturalny.

Czytaj również  Błonnik, czy znajdziemy go w owocach?

Cechy zdrowej żywności. Gdzie ją kupować?

Produkcja żywności uważanej za zdrową przebiega przy jednoczesnej trosce o stan środowiska naturalnego i zdrowia zwierząt hodowlanych. Ogranicza się stosowanie sztucznych nawozów i pestycydów, a zwierzęta hoduje się bez użycia leków. Jeśli chcemy zgubić zbędne kilogramy, wybierajmy wartościowe produkty, które sprawią, że odchudzanie będzie przyjemne. Zdrową żywność kupimy w sklepach ekologicznych, ale znajdziemy ją także w hipermarketach. Kupmy kasze, makarony, mąki, płatki, przeciery, jajka oraz warzywa konserwowe czy marynowane. Mięso kupujmy u sprawdzonych sprzedawców. Wybierajmy produkty mięsne, w których składzie znajdziemy tylko mięso, sól i np. dym wędzarniczy. Owoce i warzywa kupujmy na bazarach i straganach. Bio przysmaki sprzedają lokalni wytwórcy. Przy wyborze sera zwróćmy uwagę na jego skład. Najzdrowsze są sery śmietankowe, które zawierają serek śmietankowy, sól oraz białka mleka. Nie musimy rezygnować z chleba, ale wybierzmy zdrową żywność, czyli wypieki przygotowane na naturalnym zakwasie, bez dodatku środków konserwujących.
Walka o szczupłe i piękne ciało na pewno zakończy się sukcesem, ale musimy dobrze się do niej przygotować. Zmieńmy dietę, kupmy zdrową żywność i zacznijmy ćwiczyć, a szczupła sylwetka stanie się efektem ubocznym nowego stylu życia.